הצג הכל

פרפור פרוזדורים
(ATRIAL FIBRILLATION)

פרפור פרוזדורים היא הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר שכיום פוגעת בכ-4 מיליון איש בארה"ב. כמות החולים עולה בשנים האחרונות באופן משמעותי.

ההפרעה מתבטאת בדפיקות לב מהירות, בלתי סדירות ופתאומיות. אך בחלק מהמקרים החולה מרגיש רק עייפות או ירידה ביכולת למאמץ, ולעתים נדירות המחלה גם יכולה להופיע ללא שום סימפטום.

ההפרעה לא מסוכנת ללב, אך לאורך זמן יכולה לגרום לנזק מסוים לשריר הלב. אבל והכי חשוב, שהיא יכולה ליצור קריש דם בפרוזדור, מצב היוצר סיכון לתסחיף ואירוע מוחי.
לכן חשוב לאבחן פרפור פרוזדורים בשלבים מוקדמים על ידי רישום א.ק.ג בזמן סימפטומים ובמקרים מסויימים גם על ידי הכנסת רשם תת עורי.

פרפור פרוזדורים היא מחלה כרונית ופרוגרסיבית. היא מתחילה בהתקפים קצרים שחולפים בדרך כלל תוך שעות ספורות אך לאורך זמן כמות ההתקפים ואורכם עולה, לעתים עד למצב של צורך בהיפוך חשמלי, אשפוזים חוזרים או טיפול תרופתי כרוני.

כל חולה עם פרפור פרוזדורי שהינו מעל גיל 65, במיוחד אם הוא גם חולה ביתר לחץ דם, סוכרת או מחלת לב כלילית, חייב לקבל טיפול בנוגדי קרישה (כמו קומדין או תרופות חדשות דומות לו) על מנת למנוע סיכון חמור לאירוע מוחי. לחולים שאינם יכולים לקבל נוגדי קרישה עקב תופעות לוואי של דימום, מומלץ לבצע השתלת סוגר אוזנית: מטריה זעירה המוכנסת בצנתור ומונעת תסחיף של קרישים.

לאחרונה פותחה שיטה חדשנית לטיפול מרפא של פרפור פרוזדורים על ידי אבלציה של מוקדי האריתמיה בפרוזדור שמאלי של הלב. הפרוצדורה מצריכה העברת קטטר דרך המפשעה בתוך הפרוזדור וצריבת אזורים סביב פתחי וורידי הריאה על ידי גלי רדיו או הקפאה.

הטיפול הזה מסוגל לרפא פרפור פרוזדורים התקפי ב- 70-80 אחוז מהמקרים ובשלבים ראשונים של המחלה, בשיעורי הצלחה אף גבוהים יותר. מומלץ כיום לשקול את הטיפול המרפא על ידי אבלצייה בעדיפות על טיפול כרוני תרופתי, כאשר צריך להביא בחשבון שהתרופות אינן מונעות התקדמות המחלה ואף בעלי סיכון לא מבוטל לתופעות לוואי.