הצג הכל

אבלציות ("צריבות")
(ABLATIONS )

הפרעות קצב לב כמו פעימות מוקדמות, התקפי דופק מהיר (טכיקרדיה) או פרפור פרוזדורים נובעים מהיוצרות מעגל חשמלי או נקודה של ״קצר חשמלי חולני״ בתוך הלב. באופן נורמלי קצב הלב מנוהל על ידי סוג של "גנרטור" שנמצא מעל פרוזדור הלב ואחראי לשמירת קצב סדיר ומותאם לרמת הפעילות שעולה במאמץ ויורד בשינה. במקרה של הפרעת קצב, המוקד ("הקצר החשמלי") נמצא במקומות שונים בלב ומייצר פעילות מהירה או בלתי סדירה שלא מותאמת לרמת הפעילות ומפריעה לאורח החיים.

לאחרונה פותחו שיטת טיפול מרפא של הפרעות קצב הלב שנקראות אבלציה או צריבה. במהלך הפרוצדורה מועברים דרך המפשעה, בכלי הדם, חוטים מיוחדים דקיקים, שמאפשרים איתור מדויק של מוקד הפרעות קצב הלב. לאחר המיפוי, אפשר לבודד ולחסל את מוקד ההפרעה על ידי צריבה בגלי רדיו או הקפאה בעזרת חנקן נוזלי.

הטיפול באבלציה אינו כואב בדרך כלל, ואינו מצריך ניתוח אלא רק צנתור מפשעה. זמן הפרוצדורה ושיעור ההצלחה שלו תלוי בטיב הפרעת הקצב. במקרים של הפרעות קלות יותר (טכיקרדיה על חדרי) הטיפול נמשך כשעה וסיכויי הצלחה קרובים ל100%. במקרים מסובכים יותר (טכיקרדיה חדרי, פרפור פרוזדורים) זה יכול לקחת מספר שעות עם שיעורי הצלחה של 70%-80%.

אבלציה מוצלחת פוטרת את החולה מסימפטומים של אריתמיה וחוסכת במרבית המקרים את הצורך בטיפול בתרופות, דבר שהינו חשוב במיוחד לאנשים צעירים ופעילים. לאחר אבלציה אין צורך בשום הגבלה או ירידה באיכות החיים כולל בהשתתפות בספורט, צבא, בקיום יחסי מין וכולי.