הצג הכל

קוצבי לב
(PACEMAKERS)

מבין מחלות קצב הלב, בולטת ירידה בדופק לב (Bradicardia) . המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי באירועי סחרחורת וחולשה, חוסר יכולת למאמץ גופני ואפילו עילפון. הסיבות למחלה זו רבות, כולל השפעה של תרופות, גירוי עצב ווגוס או ירידה בתפקוד בלוטת התריס. אך ברוב המקרים הסיבה היא ניוון של מערכת הלב האחראית על יצירת דופק. הטיפול המומלץ במקרים רבים של קצב לב איטי הינו השתלת קוצב לב.  השתלת קוצב לב משפרת דרמתית את איכות החיים ואף יכולה למנוע סיבוכים ולהציל חיים.

הניתוח להשתלת קוצב כולל חתך עור באזור תת ברכי של 4-5 סנטימטר בהרדמה מקומית והכנסת מספר אלקטרודות דרך הווריד לתוך הלב, אשר מחוברים לסוללה שמושתלת מתחת לעור. הניתוח לוקח כשעה ונחשב פרוצדורה בטוחה וקלה יחסית.

יחד עם זאת,  מיקום האלקטרודות בכלי דם יכול לגרום במקרים נדרים להפרעה בזרימת הדם, לזיהום או דימום . בגלל סיבות אלו פותח היום קוצב זעיר שמושתל ללא ניתוח על ידי הובלת קפסולת קיצוב בצנתור מהמפשעה לתוך הלב – MICRA . היחידה של דר לוריא הייתה בין הראשונים וכעת בעלת הניסיון הרב ביותר בפרוצדורות הללו בארץ.

השתלת קוצב  MICRA בצנתור חוסכת צורך בחתך עור, אינה כואבת, קצרה  (כ-20 דקות) ומייתרת את הצורך להשאיר אלקטרודות בכלי דם וכך מונעת את כל הסיבוכים הקשורים לזה. זוהי טכנולוגיה פורצת דרך שפותחה ונכנסה לשימוש בשנתיים האחרונות.